Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

Pálics Márta: "A bizalmat reméltem szolgálni". Jeszenszky Géza sajtónyilatkozata a látogatás végén. - Magyar Szó, 1994. I. 30.

 

"Az autonómia tulajdonképpen a demokráciának az érvényesülése helyi szinten. Örömmel értesültem arról, hogy oktatási téren, kulturális téren és talán közigazgatási téren is Miloševiæ elnök úr legutóbbi nyilatkozatai azt mutatják, hogy ezt az elvet Jugoszlávia is tudja osztani - nyilatkozta Jeszenszky Géza magyar külügyminiszter pénteken, a kétnapos hivatalos látogatásának végeztével Belgrádban megtartott sajtóértekezleten. - Azonban ebben a kérdésben az igazán fontos nem az, ami a magyar külügyminiszter jugoszláviai tárgyalásain elhangzott, hanem az, hogyan tudnak a vajdasági magyarok által megválasztott parlamenti képviselõk a kormánnyal és más politikai tényezõkkel ezekrõl a kérdésekrõl megállapodni. Régi meggyõzõdésem, hogy az elégedett kisebbség erõsíti az államot, a stabilitást és a két állam közötti viszonyt is."

- A nagy figyelem, amelyet a sajtó utunk iránt mutatott, azt bizonyítja, hogy ez az a pillanat, amikor mindkét ország közvéleménye várakozásokkal néz a jövõnek elébe és azt gondolom, hogy a béke, amelyet nemcsak ez a Jugoszlávia, de a régi Jugoszlávia minden lakója vár, hamarosan bekövetkezik és Jugoszlávia és Magyarország jószomszédi viszonya a gyakorlatban is helyreáll. Tegnap este a szerb helyettes kulturális miniszter tett egy nagyon érdekes megjegyzést: Belgrád közelebb van Budapesthez, mint Zágrábhoz vagy Szkopjéhoz, bár azt is hozzátette, hogy csak néhány kilóméter a különbség. Azt hiszem ezek a távolságok jelzik azt, hogy itt, Délkelet-Európában ezeknek a városoknak és az itt élõ népeknek közös érdeke, hogy ezek a távolságok minél rövidebbek legyenek.

- Tegnap fogadott Miloševiæ elnök úr, és egyetértéssel hallottam az õ szájából is, hogy véleménye szerint a kapcsolataink emelkedõ ágba léptek. Én azt hiszem hogy joggal mondhatjuk, Magyarország a nehéz években is arra törekedett, hogy a kapcsolataink ne romoljanak meg. A Jugoszlávia elleni szankciókat nem Magyarország kezdeményezte, és nemcsak most, a szankciók következtében minket is ért veszteségek után mondjuk azt, hogy igen súlyosak. Az önök vezetõinek megnyilvánulásaiban tapasztaltam hogy önök nem csupán a szankciók enyhítését vagy felszámolását kívánják, hanem látják azt, hogy a nemzetközi közösség milyen feltételeket támaszt, és Magyarország nagyon örülni fog annak, ha a politikai szándék, amelyet itt is tapasztaltam, meg tud valósulni a gyakorlatban, és nem történik semmi, helyi szinten sem, ami megkérdõjelezheti az önök szándékát.

- Én azt hiszem, hogy ez kedvezõ történelmi pillanat mégpedig nemcsak a válság rendezésére, hanem a magyar-jugoszláv kapcsolatok fellendítésére is. A kettõ között logikus a kapcsolat. Nem élénkülhetnek meg gazdasági kapcsolataink addig, amíg nemzetközi kötelezettségeinket be kell tartani. A látogatásomnak az is a célja volt, felmérni, mit tehetünk, amíg a jelenlegi helyzet fönnáll, és készen legyünk arra, hogy ha ez az idõ véget ér, teljes lendülettel építhessük gazdasági, politikai és kulturális kapcsolatainkat. - Tárgyaltunk minden tárgyalópartneremmel arról, hogy mit lehet tenni annak érdekében, hogy a magyar társadalmat foglalkoztató kérdés, a vajdasági magyarok helyzete a következõkben megoldódjék, hogy érezzék, hogy számukra biztató jövõ van a szülõföldjükön. Itt nagy örömmel nyugtázhatom azt, amit Miloševiæ elnök úr részben Ágoston Andrásnak, a VMDK elnökének mondott, részben pedig a tegnap vele folytatott beszélgetés során hallottam õtõle: hogy Jugoszlávia vezetése mind a kultúra, mind az oktatás, mind a tájékoztatás terén kész arra, hogy a vajdasági magyarság a saját ügyeit maga intézze. Elmondta Miloševiæ elnök úr, hogy az év folyamán, a következõ hetekben és hónapokban minden okunk meglesz Magyarországon, hogy elégedettek legyünk a helyzettel, ami a Vajdaságban lesz. Attól sem zárkózott el az elnök úr, hogy a többségében magyarlakta területeknek valamiféle területi önkormányzata legyen. Tisztában vagyok azzal, hogy ez egy folyamat, amely fokozatos, és amelynek a sikeréhez szükség van jóindulatra és bizalomra. Ezt a bizalmat reméltem szolgálni a mostani úttal is, és ezt a bizalmat igyekszünk elõmozdítani azokkal a konkrét lépésekkel, amelyeket most is megtehetõnek látunk.

Három és fél éve jártam itt, Belgrádban hivatalos látogatáson. Meg vagyok arról gyõzõdve, hogy a következõ hivatalos jugoszláv-magyar külügyminiszteri találkozóra hamarosan újra sor kerül. Most tényleg van esélyünk arra, hogy a közeledést folytassuk. Nem csupán az államfõvel és a kormány tagjaival folytatott tárgyalásaim erõsítik ezt a benyomást, hanem Vuk Draškoviæ úrral is találkoztam, és örömmel tapasztaltam, hogy minden jugoszláv partnerem ugyanazt akarja, amit mi magyarországiak is kívánunk, hogy ez a nehéz idõszak érjen véget, és kapcsolataink minõségileg új szakaszba lépjenek - fejezte be nyilatkozatát Jeszenszky Géza.

- Elsõsorban újra ki szeretném fejezni elégedettségünket azért, hogy sor került a magyar külügyminiszter elsõ JSZK-beli hivatalos látogatására, amiben nemcsak a Magyarország, hanem a nemzetközi közösség irányából is a politikai "olvadás" jelét látjuk - fûzte hozzá a vendéglátó, Vladislav Jovanoviæ jugoszláv külügyminiszter. Ez a legjobb utalás arra, hogy a végkifejlethez közeledünk, a jugoszláviai válság legrosszabb idõszakának végéhez. és a normalizálás idõszakához mind a régi, mind az új szomszédokkal. A miniszter úr tapasztalhatta, hogy az ostromhelyzet ellenére nálunk nincs ostromhangulat, sõt ellenkezõleg, készek vagyunk az együttmûködésre a szomszédokkal és az európai és más nemzetközi folyamatokba való reintegrációra.

- Elégedettek vagyunk a látogatással, tartalmával és eredményeivel is. Már csak az van hátra, hogy a megbeszélések megvalósuljanak a gyakorlatban - mondta végezetül Vladislav Jovanoviæ.